poniedziałek, 1 lipca 2013

Smolniccy w Kamienicy i Hucie

Smolniccy to jedna ze śląskich rodzin, które osiedliły się, a właściwie rozpoczęły linie swoich rodów w Hucie Starej A i Kamienicy Polskiej. Przystankiem w wędrówce była parafia Przybynów, skąd Smolniccy dotarli z Rud (Gross Rauden). W ramach kwerendy udało mi się odtworzyć rodzinę Walentego i Marianny z domu Tworuszka małżonków Smolnickich, żyjących na przełomie XVIII/XIX w.
Metryka chrztu Urbana Smolnickiego (Gross Rauden, 1778)
Para ta miała dzieci:
1) Grzegorza (1761-);
2) Marcina (1763-);
3) Magdalenę (1766-);
4) Katarzynę (1768-);
5) Fryderyka (1770-);
6) Sabinę (1773-);
7) Walentego (1775-);
8) Urbana (1778-1837);
9) Wawrzyńca (1783-1863).

Spośród wymienionych dzieci, rozpoznane są losy dwójki - Urbana i Wawrzyńca.

Urban Smolnicki pojawia się około roku 1822 w Przybynowie. Początkowo zamieszkuje na plebanii u... swojego brata  - ks. Dionizego Smolnickiego (akt chrztu córki Marianny Anny Magdaleny z 1823 r.; nr 37; ASC par. Przybynów), później przenosi się do Pustkowia Ostrów, gdzie ostatecznie umiera. Niestety, księgi rudzkie milczą na temat tajemniczego brata. Szacując datę urodzenia na podstawie danych zawartych w akcie zgonu (1846), którego treść prezentuję poniżej (zastosowano współczesną pisownię):

Przybynów 60.
Działo się we wsi Przybynowie dnia czternastego sierpnia tysiąc osiemset czterdziestego szóstego roku o godzinie ósmej z rana, stawili się Wielmożny Piotr Wołczyński Leśniczy Lasów Chorońskich lat czterdzieści dwa i Michał Kukla okupnik z Ostrowa lat dwadzieścia siedem mających i oświadczyli, że w dniu dwunastym sierpnia bieżącego roku o godzinie czwartej po południu pod numerem drugim umarł Wielmożny Jegomość Ksiądz Dionizy Smolnicki Pleban parafii Przybynowskiej lat siedemdziesiąt osiem liczący, syn niewiadomych imion rodziców małżonków Smolnickich. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Wielmożnego Jegomość Księdza Dionizego Smolnickiego akt ten stawającym przeczytany, z których drugi jest bratankiem zmarłego (właściwie mężem bratanicy, wspomnianej przeze mnie Marianny Anny Magdaleny; PG); przez nas i pierwszego stawającego podpisany bo drugi pisać nie umie.
(-) Ksiądz Bruno Duziński tymczasowy Administrator
(-) Piotr Wołczyński

okazuje się, że ks. Dionizy powinien urodzić się w Rudach. Niestety, w księgach metrykalnych maryjnego kościoła w Rudach brak jest wzmianki na ten temat. Nie można wykluczyć, że imię Dionizego było np. imieniem zakonnym. Wg informacji ze strony przybynow.eu, ks. Dionizy Smolnicki piastował tam funkcję proboszcza w latach 1816-1846. Istotnie, w tych latach pod aktami metrykalnymi odnajdziemy jego staranne podpisy.
Informację potwierdzającą braterstwo Urbana i Dionizego Smolnickich można odnaleźć w akcie znania z roku 1828, spisanego na okoliczność potwierdzenia tożsamości urbanowego syna - Mikołaja. Bracia stają do aktu jako świadkowie. Z aktu tego można się również dowiedzieć, że Urban przeniósł się do gminy żareckiej z należącej do Rud w Śląsku Pruskim kolonii Rennersdorf (ob. Kolonia Renerowska). Jako ciekawostkę można podać, że ostatnio jedna z koleżanek na forum Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej, śledząc losy krewnych, którzy przywędrowali w okolice Częstochowy, zapytała o miejscowość Klein Schnellendorf. Okazało się, że chodzi o Przydroże Małe w parafii Korfantów, w której to parafii w latach 1818-1863 proboszczem był... inny brat Urbana - Wawrzyniec Smolnicki.
Marek Misztal, w szkicu pt.: Dzieje Kościoła Trójcy Świętej w Korfantowie napisał o Wawrzyńcu: "Urodzony 10 sierpnia 1783 r. w Rudach. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 października 1807 r. w miejscu nieznanym. Od 4 czerwca 1818 r. pełnił funkcje proboszcza parafii korfantowskiej. Wierni zapamiętali przede wszystkim jego poświęcenie i odwagę podczas częstych pożarów i epidemii cholery, które nawiedziły Korfantów w XIX w. Walenty Smolnicki oprócz piastowanego stanowiska proboszcza parafii, pełnił również funkcję dziekana dekanatu niemodlińskiego i od 1845 r., powiatowego inspektora oświaty w Niemodlinie. Zmarł w 1863 r. po 45 latach przewodzenia gminie katolickiej w Korfantowie." (źródło: archiwum.zspkorfantow.pl/historia/dzieje.doc‎).
Hucka i kamienicka linia Smolnickich wywodzi się od wspomnianego Mikołaja. Urodzony prawdopodobnie w Rennersdorf  (ok. 1809), z Urbana i Anny Joanny z domu Reuer, w dniu 23 listopada 1830 r. poślubił w Pocześnie Barbarę z Milczuchów, córkę Józefa i Anny z Sokalów. W latach 30-tych Mikołaj był huckim kowalem. Małżonkowie doczekali się na pewno siódemki dzieci, sześciu córek: Magdaleny (1833 Huta), Barbary (1836 Huta), Anny Tekli (1839 Huta), Katarzyny (1841 Mykanów; zamężna za Janem Nenningerem), Apolonii Marianny (1843 Dębowiec) i Zofii (1845 Dębowiec) oraz syna - Józefa Jana (1835 Huta; żonaty z Urszulą z Maciągów, a następnie z Justyną ze Szkodów). 
Po śmierci Barbary w 1849 (Własna), rok później Mikołaj ożenił się powtórnie, z pochodzącą z Rększowic Marianną Mesjasz. Miał z nią córkę Annę Magdalenę (1852 Huta). Zmarł w Zawadzie, w roku 1885 (w akcie zapisany jako Smoleński). 
Co ciekawe, od połowy XIX w., pierwotnie w parafii Poczesna, a następnie w Kamienicy Polskiej dochodziło do zniekształcenia nazwiska, które przybrało formę Smoliński. W tym brzmieniu nazwisko ostatecznie się ugruntowało w Kamienicy. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest trudna do wyjaśnienia.

fragment księgi metrykalnej za: https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1-17372-29567-37?cc=2114433&wc=M99D-WND:1752904408

4 komentarze:

  1. Gdzie wyszukujecie takie ciekawostki? Cały czas rozbudowuję drzewo genealogiczne, ale nie wiem gdzie szukać danych o przodkach. Wolałabym znaleźć więcej ciekawostek o nich, niż kolejne pokolenie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Droga Anno. Przeszukuję księgi metrykalne goniąc za śladami hucian i kamieniczan. W ramach tych studiów (tak studiów) zdobywam nową wiedzę. Czasami coś podpowie sieć (czyli znów ktoś, kto znalazł coś przede mną). Wiele ciekawostek jest w alegatach, księgach notarialnych, wiele ciekawostek można wyłuskać z aktów metrykalnych, ale tych o charakterze opisowym (np. z zaboru rosyjskiego). Wszystko po zestawieniu daje... ciekawostki do opowiedzenia
      pozdrawiam serdecznie
      Piotr

      Usuń
  2. Mam pytanie ,szukam informacji na temat pradziadków znam ich imiona ,nazwiska pochodzili z Kamienicy Polskiej. Gdzie mogę zaczerpnąć więcej informacji? Muszę dowiedzieć się również innych rzeczy gdyż potrzebuje tego do poznania historii pewnego testamentu.

    OdpowiedzUsuń